8 C
Kaunas

Naminis majonezas

Paragaukite

Naminis majonezas visada gardesnis negu iš parduotuvės. Skaniausias naminis majonezas paprastas ir lengvai pagaminamas. Užtruksite vos 10 minučių.

Pirmą kartą jo paragavau šeimos šventėje. Virtuvėje šeimininkavo puiki anų laikų virėja, kuri dirbo prašmatniame restorane Kauno senamiestyje ir kartais talkindavo pažįstamiems švenčių metu.

Ant stalo stovėjo indelis su gelsvu kremu. Paragavusi negalėjau sustoti. Paklausiau kas čia ir iš kur. Tai naminis majonezas atšovė teta.

Šis majonezas naminis ir labai panašus į tą, kurį ragavau anuomet. Jo skonis mane nukelia į tą dieną. Ingredientai greičiausiai skiriasi, bet geriausia dalis yra ta, kad išmokus gaminti šį švelnų ir purų majonezą, vėliau jį galėsite naudoti kaip bazę.

Pagal skonį ir pomėgius galėsite pasigaminti aštrų, rūgštesnį, sūresnį ar su žolelėmis. Turint pagrindą galima pasigaminti bet ką. Šį versija recepte senovinė, riebi ir puri.

Skaniausias naminis majonezas majonezo gaminimas

Naminis majonezas

Aliejus: geriausia naudoti neutralaus skonio aliejų. Jeigu majonezą gaminsite šventėms ir reikės didesnio kiekio, naudokite paprasčiausią rafinuotą saulėgrąžų aliejų. Jeigu gaminate sau, rinkitės nerafinuotą, neutralaus skonio aliejų. Nekaitintame, šalto spaudimo aliejuje išlieka visos naudingosios augalo savybės. 100 ml nerafinuoto saulėgrąžų aliejaus yra apie 30 mg vit E (250%RMV*). Žinoma toks aliejus nebus iš pigiųjų.

Kiaušiniai: kadangi recepte naudojami žali tryniai naudokite kaimiškus kiaušinius. Jų tryniai neturi būti ryškūs kaip kelininkų liemenės. Turi būti švelniai geltona spalva ar šiek tiek intensyvesnė. Galima dėti 2-3 trynius. Jeigu dėl įsitikinimų ar dietos nenorite naudoti kiaušinių, galite naudoti tik vieną trynį. Bandžiau – išsiplaka kuo puikiausiai.

Rūgštis: galite naudoti obuolių actą. Man skaniausias ir sveikiausias pasirinkimas – citrinų sultys. Galima naudoti ir laimo sultis.

Saldikliai: galima naudoti cukraus pudrą. Kadangi cukraus nevartoju, todėl gamindama majonezą naudoju agavų sirupą.

Druska: naudokite savo mėgstamiausią druskos rūšį.

Konsistencijos skystinimui ir majonezo balinimui: Jeigu norite, kad majonezas pabaltų ir mažiau jaustųsi riebumas, įpilkite šiek tiek vandens (šaukštą ar du). Aš visada mėgstu eksperimentus, todėl antrą kartą gamindama įpyliau kelis šaukštus šviežiai spausto apelsino sulčių, kitą kartą saldžių ananasų sulčių ir padažas gavosi su ananasų poskoniu.

Garstyčios: jų kažkada bandžiau dėti eksperimentuodama. Man jos sugadino visą skonį. Mano nuomone garstyčios majonezui nereikalingos. Todėl šio ingrediento nenaudoju, nebent gaminu specialų padažą. Deja skonis draugų neturi, tad jeigu jums patinka, naudokite į sveikatą.

Aštrumas: jeigu mėgstate aštriai galite įspausti skiltelę česnako, įpjaustyti čili pipiro ar įpilti šiek tiek Sriracha padažo. Aš dažniausiai pasigaminu šį bazinį majonezą ir vėliau pagal poreikius iš jau pagaminto, įdėjusi kelis šaukštus į atskirą indą lengvai PAGAMINU reikiamą padažą. Prie svogūnų žiedų šį majonezą maišau su pomidorų padažu. Gamindama Karai padažą sušiams maišau su soja. Gamindama padažą naminiams kebabams šį majonezą maišau su jogurtu, baziliku, raudonėliu, petražolėmis, česnaku ir palieku nakčiai, kad išbrinktų prieskoniai.

Skaniausias naminis majonezas

Jums reikės:

  • Elektrinio rankinio plakiklio su šluotele arba rankinės šluotelės (plakdami ranka užtruksite ilgiau)
  • 600 g nerafinuoto, neutralaus skonio saulėgrąžų aliejaus
  • 2 naminių kiaušinių tryniai
  • pusė arbatinio šaukštelio druskos
  • 2 šaukštai citrinos sulčių
  • 2 šaukštai agavų sirupo
  • 2-3 valgomieji šaukštai vandens

Daugiau padažų receptų

Bešamelio padažas

Pesto padažas

Veganiškas majonezas

Veganiška grietinė

Garstyčių medaus padažas

Adžika receptas

Kaip pasigaminti majonezą

  1. Į aukštesnį ir siauresnį litro talpos indą supilkite citrinos sultis, agavų sirupą, įdėkite druskos.
  2. Atskirkite trynius nuo baltymų. Trynius sudėkite į patį plakimo indą su citrinos sultimis. Elektriniu plaktuvu plakite tol kol trynių masė sutirštės, pabaltuos ir pasidarys vientisa.
  3. Į vientisą ir pašviesėjusią trynių masę įpilkite vieną valgomąjį šaukštą aliejaus ir išplakite iki vientisos masės. Tada dar vieną, gerai išplakite, tada dar vieną ir taip toliau.
  4. Taip pamažu pilkite ir maišykite – palaipsniui tol kol supilsite visą aliejų. Jeigu masė sutirštės tiek, kad bus neįmanoma plakti, įpilkite valgomąjį šaukštą vandens ir vėl išplakite. Tada vėl pilkite aliejaus ir plakite. Sutirštės ir vėl – ir vėl įpilkite šaukštą vandens. Taip kol supilsite visą nurodytą aliejaus kiekį. Majonezas gaunasi purus it debesėlis, tirpstantis burnoje.
  5. Pagamintą majonezą sudėkite į jau pasiruoštą sterilų indą. Laikykite šaldytuve iki 2 savaičių.
  6. Sūrumą, saldumą ir rūgštumą reguliuokite individualiai pagal savo skonį. Galite dėti juodųjų pipirų, žolelių, prieskonių, grybų ar česnako.

Kodėl netirštėja naminis majonezas?

Majonezas neišsiplaka jeigu nenaudojate trynių. Bandžiau išplakti be trynio, nesigavo.

Kita dažnai daroma klaida yra tai, kad trynys neišplakamas gerai ir aliejus supilamas per greitai. Tokiu atveju konsistencija pasidaro skysta ir gali plakti neplakęs, kad ir iki vakaro, majonezas nepasidarys tirštas. Čia ir yra visa paslaptis.

Aliejų būtina pilti pamažu, po truputį nuolatos maišant. Procesas šiek tiek primena plikyto kremo arba olandiško padažo gamybą, kur pamažu pienu plikomi tryniai nesustojant plakti.

Šiuo atveju taip pat būtina pilti aliejų po nedaug neišjungiant plaktuvo. Jeigu pilsite pamažu, neskubant ir vis išmaišant viskas bus gerai.

Maistinė vertė: kuo skiriasi naminis majonezas nuo parduotuvinio?

Daugelis žmonių vengia padažų dėl juose esančių beverčių riebalų. Tame yra teisybės, tačiau majonezo maistinė vertė kaip ir skonis priklauso nuo jame esančių ingredientų.

Parduotuviniuose majonezuose galite rasti pavojingų priedų, tokių kaip E385 – (EDTA)Kalcio dinatrio etilendiamino-tetraacetatass. Naudojamas tirštiklis E 412, stabilizatoriai: E202 kalio sorbatas ir E211 natrio benzoatas, kurie sveikatos neprideda.

Parduotuviniuose majonezuose naudojami pigiausi, maistinės vertės neturintys aliejai, kiaušinių trynių milteliai. Todėl maistine prasme tokius gaminius galime drąsiai vadinti beverčiais.

Verta gamintis namuose

Namuose pasigamintame majoneze galite naudoti ekologiškai auginamų vištų kiaušinių trynius, kurie yra maistingi. Naudokite ekologišką šalto spaudimo aliejų, šviežias citrinos sultis. 

Sėmenų aliejuje gausu omega 3 ir 6. Turėkite omenyje, kad aliejaus skonis ir kvapas įtakoja majonezo skonį. Man labiausiai patiko šalto spaudimo neutralaus skonio ekologiškas saulėgrąžų aliejus, kuriame gausu vitamino E.

Dar vienas argumentas kodėl verta gaminti namuose – naminis majonezas, labai gardus. Be to, pagaminsite vos per 10 minučių. Jums tereikia turėti aliejaus, kaušinių ir citrinos sulčių arba acto. Ačiū, kad buvote kartu ♥️


Pagaminote šį majonezą? Paminėkite mus @maistasantstalo Instagrame, kad galėtume pamatyti Jūsų patiekalus. Pažymėkite #maistasantstalo

Naujausi receptai

Daugiau receptų